Бебе и плажа: Како да го заштитите детето од штетното влијание на сончевите зраци?

Ако ова ви е прв летен одмор со вашето мало дете, мора да знаете дека заштитата на кожата е многу важна. Најдобро е бебињата до шест месеци да не ги изложувате целосно и директно на сонце.

Најчеста дилема на родителите е дали може целото семејство да користи ист крем за сончање. Одговорот е дека за бебињата и децата треба да изберете заштитен крем за сончање наменет за нивната чувствителна кожа.

Директната изложеност на сонце, посебно во подолг временски период, може да предизвика изгореници, пликови и други оштетувања на кожата.

Ако сакате да го носите бебето цел ден со вас на плажа, мора да го набавите најдобриот крем за заштита на детската кожа од сонце и редовно да го нанесувате. Изберете заштитен фактор над 25, а пожелно е да е 50.

Кремот треба да го нанесувате неколку пати во текот на денот, особено ако детето влегува во вода. Ако детето е поголемо и постојано влегува и излегува од вода, побарајте водоотпорен крем за заштита.

Покрај заштитниот крем, на децата ставете им шеширче со широк обод и очила за сонце со УВ заштита. Исто така понесете лесна, прозрачна облека за детето.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Здравје

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Read more

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе