Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Кога креирате лозинка за нов профил, треба да бидете што е можно покреативни за да спречите некој да ви ги хакира онлајн профилите.

Но, се чини дека луѓето претпочитаат да се држат до некои пообични и едноставни лозинки. Новото истражување покажа дека оние кои го користат името на домашно милениче како инспирација за лозинки се изложени на најголем ризик од загрозување на онлајн профилите, пренесува Mirror.

Бројките покажуваат дека 47 отсто од луѓето кои користеле име на милениче како лозинка им бил упаднат профилот од хакери, во споредба со 26 отсто кои користеле име на дете или 15 отсто кои користеле име на родител.

„Оваа ситуација често се случува поради прекршување на податоците. Бидејќи безбедноста на профилот е едно од најкритичните прашања за секој кој работи онлајн, сакавме да откриеме како тоа влијае на корисниците на најпопуларниот интернет прелистувач, Google Chrome“, објасни експерт од компанијата Beyond Identity, која спроведе истражување.

Додека бејби бумерите (родени меѓу 1946 и 1964 година) имаат најслаби лозинки, тие имаат најмалку шанси да им биде хакиран профилот, а од друга страна, милениумците имаат најмалку слаби лозинки, но најмногу се компромитирани. Исто така, откриено беше дека Google смета дека корисниците кои одбрале автоматски да ги складираат своите лозинки се повеќе изложени на ризик, бидејќи тие имаат тенденција да користат послаби лозинки од оние кои не ги чуваат автоматски лозинките.

Има безбедносни предупредувања за лозинката кои ги известуваат корисниците кога нивните лозинки и профили се компромитирани и достапни за хакерите. Но, истражувањето покажа дека бејби бумерите имаат 26 проценти поголема веројатност да бидат загрижени за безбедносните предупредувања, иако добивале помалку од некои помлади генерации, а припадниците на Gen Z има 24 проценти поголема веројатност да бидат вознемирени од безбедносните предупредувања.

По нивното истражување, истражувачите ги охрабруваат луѓето брзо да реагираат на безбедносните предупредувања со промена на лозинката и зголемување на нејзината сложеност.

„Лозинките се важен фактор за заштита на онлајн профилите. Поставките за автоматско зачувување на Google Chrome би можеле да ги олеснат работите за корисниците, но исто така би можеле да ги олеснат работите за хакерите доколку зачуваните лозинки не се доволно силни. Нашето истражување покажува дека повеќето млади луѓе сè уште одговорете на безбедносните предупредувања со промена на лозинката, што е навистина важно“, велат од истражувачкиот тим.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Интернет

Емотиконите слават 40 години, како започна приказната со нив?

Read more

YouTube тивко тестира 5 реклами наместо 2, нема прескокнување

Read more

Најдобрите страници за гледање спортски настани

Read more

Успешно демонстриран нов Wi-Fi и 2,5 пати поголема брзина

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе