Бејрут: Анатомија на смртоносната експлозија

Експлозијата во магацинот во Бејрут одекна низ градот познат по славните гламурозни денови, но и историјата на граѓански војни.

Либанците ја нарекуваат оваа експлозија нивниот „11 септември“.

Штетата предизвикана од катастрофалната експлозија е над 15 милијарди долари, соопшти либанскиот претседател Мишел Аун.

„Прелиминарните проценки за материјалната штета по експлозијата во пристаништето се над 15 милијарди американски долари“, рече претседателот вчера во телефонскиот разговор со шпанскиот крал Фелипе Шести.

Либанските обвинители ќе почнат со сослушување на министрите и поранешните министри за товарот од 2.700 тони амониум нитрат што ја предизвика смртоносната експлозија на 4 август.

Таа трагедија, покрај економската криза засилена од епидемијата на COVID-19, предизвика силен гнев против либанската влада и доведе до оставка на владата.

BBC направи анализа во која ја прикажува анатомијата на експлозијата и како таа одекна низ Бејрут, ставајќи го животот на пауза.

Либанците се жилав народ, но по кризата, пандемијата и сега оваа катастрофа, дали земјата некогаш ќе биде пак иста?

Remote video URL
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Низ фотографии: Погледнете како изгледа Нагорно-Карабах додека трае конфликтот

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Свет

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Read more

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Read more

Вести

16-годишник со пиштол пукал кон куче, но ранил врсник кој завршил во болница

Читај повеќе

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Читај повеќе

Нови 162 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Читај повеќе

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина

Читај повеќе
  • filter

Сообраќајка кај Железничка, од камион кој превезувал стакла паднал товарот

Читај повеќе

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе