Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Со ширењето на епидемијата со COVID-19, болниците во Бејрут и Либан веќе беа на раб на колапс.

Сега болничкиот персонал и капацитети се соочени со илјадниците повредени во завчерашната катастрофа што го потресе Бејрут и светот.

Во вторникот вечерта се случија две силни експлозии во Бејрут при што загинаа најмалку 135 луѓе, а повредени се повеќе од 4.000. Спасувачките тимови сè уште се на терен и се обидуваат да ги пронајдат и спасат преживеаните.

Точната причина за експлозиите во Бејрут уште не е позната. Се знае само дека на местото на експлозијата имало складирано амониум нитрат.

Либан веќе поминуваше низ најлошата економска криза по граѓанската војна, а тензиите беа на високо ниво, со улични демонстрации против Владата.

Дописничката на BBC Керолајн Хевли објаснува како Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга.

Remote video URL
реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Свет

Сопругата на Навални уапсена за време на протест во Москва

Read more

ЕК: Инсистираме на стабилност во испораките на вакцините на AstraZeneca

Read more

ОН: Стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје

Read more

Фаучи: Веќе не морам да му противречам на Трамп, се чувствувам слободен

Read more
 

Вести

Санкционирани 407 граѓани за неносење маска

Читај повеќе

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 310 пациенти, слободни кревети има

Читај повеќе

Хаг: Одбиено барањето за ослободување на Кадри Весели

Читај повеќе

Сопругата на Навални уапсена за време на протест во Москва

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 347 новозаразени и 11 починати

Читај повеќе

Пораки до Скопје и Софија да се ангажираат за решение, а времето да се искористи и за интензивирање на реформите

Читај повеќе

Санкционирани 226 возачи во главниот град

Читај повеќе

АСОМ: Со измени на Законот на игрите на среќа, над 8.000 луѓе ќе останат без работа

Читај повеќе

ЕК: Инсистираме на стабилност во испораките на вакцините на AstraZeneca

Читај повеќе