Белами е нов селектор на Велс

Крег Белами е назначен за нов селектор на репрезентацијата на Велс, соопшти денеска Фудбалската асоцијација на Велс (ФАВ). Во соопштението за медиумите се наведува дека Белами потпишал договор до јуни 2028 година.

На велшкото селекторско столче на го менува Роберт Пејџ, кој беше отпуштен на 21 јуни.

„За мене е неверојатна чест што добив можност да ја водам мојата земја. Тоа е најгорд момент во мојата кариера. Мојата цел отсекогаш била да бидам селектор на Велс, подготвен сум за предизвикот“, рече Белами.

Новиот селектор на Велс во кариерата самостојно беше тренер на младинскиот тим на Андерлехт, а минатата сезона беше во стручниот штаб на Барнли како помошник на Венсан Компани. Во својата кариера настапуваше за Норич Сити, Ковентри Сити, Њукасл Јунајтед, Селтик, Блекбурн Роверс, Ливерпул, Вест Хем Јунајтед, Манчестер Сити и Кардиф Сити.

За репрезентацијата на Велс од 1998 до 2014 година настапи на 78 натпревари и постигна 19 голови. За малку не ја дочека ерата кога Велс почна да игра на големите натпреварувања, па во кариерата ќе му остане само настапот на Олимпијадата 2012 со репрезентацијата на Велика Британија. Само две години по пезнионирањето, Велс се пласираше на ЕУРО 2016.

Белами ќе дебитира како селектор на Велс на 6 септември дома во Кардиф на мечот против Турција во Лигата Б од Лигата на нации.

На 13 јули Белами ќе полни 45 години.

реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе