Белгија воведе задолжителна работа од дома четири дена во неделата

Обврската за работа од дома, онаму каде што е можно, стапи на сила на 20 ноември.

Со цел да се спречи четвртиот бран на пандемијата на корона вирусот, белгиските власти донесоа одлука за задолжителна работа од дома четири дена во неделата. Досега во Белгија имаше само препорака за работа од дома, со цел за да се намали преносот на вирусот меѓу вработените.

Обврската за работа од дома, каде што е можно, стапи на сила на 20 ноември.

„Целта на оваа мерка е да се ограничи инфекцијата на работното место, како и во јавниот транспорт“, рекоа белгиските власти, кои повикаа на максимално физичко растојание меѓу луѓето и да се ограничат контактите, особено во затворени простории.

Ковид пропусниците потребни за влез во белгиските барови, ресторани и настани со повеќе од 50 луѓе во затворени простории или 100 луѓе на отворено, сега ќе бидат придружени со задолжително носење заштитни маски.

Повеќе од 10.000 нови случаи дневно

На седницата на Советодавниот комитет беше донесена одлука за обврска за носење заштитни маски на сите затворени јавни простори и јавниот превоз за сите лица постари од 10 години.

„Девет од десет граѓани се вакцинирани и тоа е причината поради која не сме повторно во полициски час“, изјави премиерот на Белгија, Александар де Кро.

Во изминатата недела, Белгија бележи просечно повеќе од 10.000 нови инфекции на дневна основа, што е за речиси 30 проценти повеќе отколку на почетокот на ноември.

Повеќе од 230 луѓе дневно се примени во болниците, а во просек 26 луѓе умираат секој ден како последица на инфекција со коронавирус.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Свет

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Read more

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Read more

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Read more

Масовниот убиец Брејвик испрати писма до преживеаните и нивните семејства

Read more
 

Вести

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе