Белград ги забранува пластичните кеси

Од 1 јануари на територијата на српската престолнина стапува на сила закон со кој се забранува издавањето на пластични кеси во продавниците.

Србија реши да се бори против пластиката, а прв почнува главниот град Белград. На денешната седница во Општината беа усвоени измени и дополнувања на постоечките закони за користењето на пластичните кеси кои се користат за пренос на роба во продавниците.

За заменик-градоначалникот Горан Весиќ ова е историска одлука за Белград: „Забраната за употреба на пластичните кеси е една од најважните одлуки кога станува збор за иднината на сите нас бидејќи се потребни 240 години за само една пластична кеса да се разгради“.

Во продавниците ќе биде дозволена употреба на биоразградливи пластични кеси, но само кај деловите со овошје и зеленчук.

И Њујорк најави забрана на пластичните кеси од март или април наредната година.

реклама

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Read more

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Read more

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Регион

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Словенија нема новозаразени, само пет пациенти со COVID-19 во болница

Read more

Словенија распореди уште илјада полицајци на границата со Хрватска поради мигрантите

Read more

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Read more

Вести

  • play_arrow

Демонстранти запалија полицаец во Мексико

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Филипче: Околу 15 семејства сочинуваат 90 проценти од новозаболените

Читај повеќе

Петровска: По комплетирање на доказите ќе следуваат кривични за случајот на „Боемска“

Читај повеќе

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Читај повеќе

Двајца доктори сопружници од „Систина“ позитивни на COVID-19

Читај повеќе

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Читај повеќе

Откриени 25 мигранти на автопатот Велес-Скопје

Читај повеќе

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Читај повеќе