Белград ги забранува пластичните кеси

Од 1 јануари на територијата на српската престолнина стапува на сила закон со кој се забранува издавањето на пластични кеси во продавниците.

Србија реши да се бори против пластиката, а прв почнува главниот град Белград. На денешната седница во Општината беа усвоени измени и дополнувања на постоечките закони за користењето на пластичните кеси кои се користат за пренос на роба во продавниците.

За заменик-градоначалникот Горан Весиќ ова е историска одлука за Белград: „Забраната за употреба на пластичните кеси е една од најважните одлуки кога станува збор за иднината на сите нас бидејќи се потребни 240 години за само една пластична кеса да се разгради“.

Во продавниците ќе биде дозволена употреба на биоразградливи пластични кеси, но само кај деловите со овошје и зеленчук.

И Њујорк најави забрана на пластичните кеси од март или април наредната година.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Регион

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Read more

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Read more

Четирипати повеќе заразени туристи на Промахонас отколку на аеродромот во Атина

Read more

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Read more

Вести

Правото на глас го оствариле 7.861 болни и немоќни, 234 лица во домови и 1.235 затвореници

Читај повеќе

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Читај повеќе

ССМ: 15 јули неработен ден за сите работници, ако се работи да се пријави во ДИТ и да се исплати надомест

Читај повеќе

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Читај повеќе

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Читај повеќе

ЦИВИЛ: Кршење на изборниот молк и други изборни нерегуларности

Читај повеќе

Кокино добива нови патоказни и информативни табли

Читај повеќе