Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Во последните 24 часа во Србија се направени 7.872 тестирања, а регистрирани се 289 нови случаи. Шест лица починаа од COVID-19, а на респиратор се 93 луѓе, пишува Blic.

Со оглед на тоа дека болниците во Белград се полни, најголемата спортско-концертна сала „Штарк арена“ е претворена во привремена болница за пациентите со COVID-19. Денеска се примаат првите пациенти со полесна клиничка слика.

Србите не веруваат во официјалните извештаи

Граѓаните на Србија не веруваат во официјалните бројки за новозаболени и смртни случаи од коронавирус.

63 проценти од испитаниците велат дека не веруваат на официјалните информации кои доаѓаат од надлежните институции.

79 проценти од граѓаните се изјасниле дека се загрижени поради ширењето на вирусот, што е за 9 проценти повеќе во однос на минатиот месец, според истражувањето на агенцијата Валикон.

44 проценти од граѓаните сметаат дека мерките за заштита од коронавирус се недоволни, а 74 отсто од испитаниците сметаат дека ситуацијата ќе се влоши.

Стравот од корона-кризата е присутен кај секој втор испитаник, а 70% од луѓето се изјасниле дека најмногу се плашат за своите најблиски.

Тагови
реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Регион

Хрватскиот премиер позитивен на коронавирус

Read more

Во регионот рекорден број заразени, во Хрватска најмногу починати

Read more

Србија го прогласи црногорскиот амбасадор за „персона нон грата“

Read more

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе