Белите точки на оваа фотографија не се ѕвезди, туку супермасивни црни дупки

Оваа фотографија можеби ви изгледа како прилично нормална слика на ноќното небо, но она што го гледате е многу попосебно од блескавите ѕвезди.

Секоја од овие бели точки е активна супермасивна црна дупка. И секоја од тие црни дупки голта материјал во срцето на галаксија оддалечена милиони светлосни години.

Вкупно 25.000 вакви точки астрономите забележале досега на најдеталната мапа на црни дупки на ниски радиофреквенции, достигнување за кое биле потребни години работа и да се состави радиотелескоп со големина на Европа.

„Ова е резултат на долгогодишна работење на неверојатно тешки податоци“, објасни астрономот Франческо де Гасперин од Универзитетот во Хамбург во Германија.

„Моравме да измислиме нови методи за претворање на радиосигналите во слики на небото. Кога црна дупка активно апсорбира материјал - намотувајќи го од диск прашина и гас што го опкружува исто како што водата кружи околу одводот – вклучените интензивни сили генерираат зрачење со повеќе бранови должини што можеме да ги откриеме во вселенското пространство.“

Во моментов, LOFAR е единствената мрежа на радиотелескопи способни за длабоко снимање со висока резолуција на фреквенции помали од 100 мегахерци, обезбедувајќи поглед на небото како никој друг. Ова објавување на податоци, во кое се опфатени четири проценти од северното небо, е прво во амбициозниот план на мрежата да го сними целото северно небо на ултраниски фреквенции, LOFAR LBA Sky Survey (LoLSS).

реклама

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Наука

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Read more

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Read more

Роскосмос почна да работи на Венера-Д орбиталната станица

Read more

Првиот вселенски ураган исфрла електрони наместо дожд

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Пристигна смартфонот со најбрз екран на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Водич за почетници: Како да ја користите платформата за графички дизајн Canva?

Читај повеќе

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Читај повеќе
  • filter

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави новата серија Redmi Note 10

Читај повеќе

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Читај повеќе

Роскосмос почна да работи на Венера-Д орбиталната станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот вселенски ураган исфрла електрони наместо дожд

Читај повеќе
  • play_arrow

10 работи во кои гејмерите лажно веруваат

Читај повеќе