Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Белорусија затвори дел од патиштата кон Русија, изјави белорускиот државен секретар на Советот за безбедност, генерал-полковник Александар Волфович, во етерот на ТВ-каналот ONT.

Според него, контролата над државните граници е зајакната со блиската соработка меѓу ФСБ, граничните служби и Министерството за внатрешни работи, а им помагаат и единиците на белоруските сили за специјални операции.

Тие ги покриваат главните области каде што можат да поминат илегални вооружени формации, рече Волфович.

„Истовремено, обрнавме внимание и на источната граница. Не затворајќи се на кој било начин од нашите стратешки партнери, Руската Федерација, и свесни дека немаме граница со Русија како таква, презедовме голем број чекори, меѓу другото, затворивме разни патишта“, рече тој и додаде дека целта на овие акции е да се обезбеди безбедност на луѓето и во Белорусија и во Русија.

Волфович, исто така, рече дека во блиска иднина белоруската влада планира да го потпише претседателскиот декрет за народната милиција. Во согласност со него, машката популација, без да се ослободи од главните должности, по потреба ќе патролира низ населените места, ќе им помага на единиците за територијална одбрана и ќе обезбедува ред. Генералот додаде дека освен мажи, и жени изразиле желба да се приклучат во редовите на националната милиција.

Неодамна воведоа контроли на границата, првпат по 28 години

Пред десет дена Белорусија, еден од најблиските сојузници на Русија, делумно ја врати контролата на границата со Русија. Тоа е првпат во последните 28 години да се воведат контроли на границата долга 1.239 километри.

Белорускиот министер за надворешни работи Сергеј Алеиник тогаш рече дека воведувањето гранични контроли има за цел да го спречи влезот на државјани на трети земји во Белорусија пред спроведувањето на меѓувладиниот договор за взаемно признавање на визите.

Сепак, активистите за човекови права веруваат дека граничните проверки се насочени кон руските граѓани кои се обидуваат да избегнат да бидат регрутирани во руската армија. Алеиник потврди дека проверките на луѓето кои ја минуваат белоруско-руската граница ги вршат белоруски граничари во тесна соработка со руските колеги.

„Тоа всушност не е контрола, тоа е повеќе како следење на ситуацијата на границата“, им рече тој на новинарите во Москва тогаш, пренесува Associated Press.

Проверките почнаа на 5 мај

Во 1995 година беа отстранети сите гранични контроли меѓу Русија и Белорусија. Дополнително, Русија и Белорусија имаат договор за сојуз според кој Кремљ ја субвенционира белоруската економија преку заеми и попусти на руската нафта и гас. Русија претходно ја користеше Белорусија, економски зависен сојузник, како отскочна даска за испраќање војници и лансирање ракети кон Украина.

Граничните проверки започнаа на 5 мај. Рускиот министер за дигитален развој Максут Шадаев пред нешто помалку од две недели изјави дека наскоро треба да се формира унифицирана база на податоци за лицата кои ги исполнуваат условите за воена служба, заедно со воведувањето на електронски повици.

Илјадници Руси побегнаа во Белорусија по почетокот на инвазијата

Според новите руски правила, кои стапија на сила минатиот месец, на секој кој има електронска покана му е забрането да ја напушти земјата пред да се пријави во канцеларијата за регрутирање. Илјадници Руси побегнаа во Белорусија за да избегнат мобилизација и прогон по почетокот на војната во Украина во февруари минатата година.

Во еден таков случај, откако беше осуден на две години затвор затоа што неговата ќерка нацрта „антивоен“ цртеж на училиште, Алексеј Москаљов побегна од Русија во Белорусија. Тој беше уапсен во Минск во март, а подоцна беше екстрадиран во Русија.

„Лукашенко на сите закани, вклучително и саботажа, одговара со зголемена контрола, што е корисно и за Русија, која настојува да ја ограничи можноста за напуштање на земјата за оние кои се обидуваат да избегнат мобилизација и учество во војната со Украина“, рече Павел Сапелко од Белорускиот центар за човекови права Viasna.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Свет

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Сè повеќе Германци се согласуваат со ставовите на екстремната десница

Read more

Русија ги подготвува децата за војна: Учат да фрлаат гранати, да копаат ровови

Read more
 

Вести

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Читај повеќе
  • play_arrow

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Читај повеќе

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Читај повеќе

Не сообраќаат возови на релација Скопје–Битола, изгореа 1.000 прага од пругата

Читај повеќе

Осуденици од Идризово тврдат дека затворски полицајци ги уценуваат

Читај повеќе

Нови цени на горивата од полноќ

Читај повеќе

Нов протест за случајот на Онкологија: Правда за жртвите мора да има

Читај повеќе

Отскочна даска #2: Дарија Јовановска избрана да чита на отворањето на Скопскиот поетски фестивал

Читај повеќе

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

Читај повеќе