Bentley Continental GT на „гасеници“: Најлуксузниот тенк во светот

Од кого да очекуваме некоја досега невидена лудост, ако не од Русите? На група автомобилски ентузијасти импресионирани од тенкови им падна на ум идејата да направат возило по нивна мера, па зедоа еден Bentley Continental GT и тенковски „гасеници“ и се фрлија на работа.

Проектот, на прв поглед бизарен, сепак е успешен и на оваа руска група треба да ѝ се честита затоа што крајниот резултат изгледа фантастично.

Возилото беше наречено Bentley Ultratank, што се чини како совршено име за овој хибрид од ултраскап автомобил и воено возило. Оваа луксузна ѕверка не само што не познава граници и препреки, туку има и одличен звук кој ќе го разбуди љубителот на автомобили во сите од вас.

Проектот и понатаму не е завршен бидејќи има одредени мали проблеми, како на пример тоа што „гасениците“ понекогаш паѓаат при нагло свртување. Во таков случај следува долг и напорен процес на враќање на гасениците на главното тело на возилото – проблем кој бара адекватно решение.

Исто така, Русите кои го направија овој луксузен тенк рекоа дека ќе продолжат да работат на брзината на нивниот Ultratank, бидејќи тие сакаат тој да достигнува брзина од 100 км/ч, а во моментов тој може да вози со максимални 50 км/ч. Сепак, тие велат дека тоа не е голем предизвик и би требало да биде решен набрзо.

Останатите проблеми се „мали“, велат од групата. Поради тоа што автомобилот нема врати, прашината често му прави проблем на возачот, а малку поголем проблем е тоа што кочницата и понатаму не е функционална.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Авто новости

Corvette C8 против Corvette C7

Read more

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Read more

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Read more

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Читај повеќе
  • filter

Mercedes ја претстави освежената Е класа

Читај повеќе
  • filter

Поволно, ама бајаги возено

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежените модели на BMW

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно се изговара BMW?

Читај повеќе