Bentley претстави подобрена верзија на моделот Bentayga Hybrid

Bentley Bentayga Hybrid сега има поголема моќност, подолг дострел и два нови пакети опрема.

Надградениот хибриден теренец од Crewe доби поголема моќност, подолг електричен опсег и два нови пакети на опрема кои се преземени од моделот без хибридна технологија.

Под хаубата се наоѓа истиот 3,0-литарски V6 мотор со хибридна технологија во комбинација со електромотор од 100 kW, исто како и минатата година. Сепак, разликата е во батеријата, бидејќи Bentayga Hybrid сега има батерија со капацитет од 18 kWh наместо 13 kWh, а со тоа и електричниот опсег е зголемен од 40 на 43 km.

Исто така, има зголемување на моќноста за 6%, така што погонската единица сега испорачува 456 наместо 443 КС.

Bentayga Hybrid нуди уште два пакета опрема за моделската 2023 година, а тоа се S и Azure. Hybrid S носи поагресивен изглед и перформанси, суспензијата е поцврста, контролата на тракцијата е поагресивно поставена во Sport режимот, а има и нов издувен систем кој произведува „подлабок“ звук. Стандардниот Blackline пакет има сјајна црна наместо хромирани надворешни детали.

Bentayga Hybrid Azure подразбира поголем луксуз, стандарден е пакетот Comfort на предните седишта, кој овозможува 22 начина на електронско прилагодување на предните седишта, а има и можност за греење и ладење. Кожата ја краси шевот во облик на дијамант. Клиентите можат да изберат помеѓу 15 бои на кожа и три дрвени облоги.

Двата пакета опрема ќе бидат достапни кога моделот за 2023 година ќе пристигне во салоните. Цената сѐ уште не е објавена.

Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Концепти

G класата на Mansory ќе ги плаши децата за Halloween

Read more

Рестомодот Porsche 911 од серијата 964 чини 1,14 милиони евра

Read more

Volkhart V2 Sagitta од 1947: Побрз од куршум и поаеродинамичен од Golf 7

Read more

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Read more
 

Автомобили

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе

Зимски дилеми за возачите: Што е мит, а што вистина?

Читај повеќе

Пресвртница: Теренците ги „прегазија“ сите останати

Читај повеќе

Свиркач од Tesla: Самовозечките автомобили не се доволно безбедни за јавните патишта

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што сè може да направи новиот Cybertruck?

Читај повеќе