Бензема постави рекорд за овој век

Реал Мадрид синоќа ја совлада Мајорка со 6:1 во 6. коло од шпанското првенство, а напаѓачот на „Кралевите“, Карим Бензема, постави рекорд.

Французинот постигна два гола, па сега има вкупно осум погодоци оваа сезона во Ла Лига. Ако се додадат седумте асистенции, 33-годишниот фудбалер има учество во 15 ефективни напади за својот тим.

Никој досега во 21 век нема таква статистика по првите шест натпревари во сезоната.

Бензема игра за Реал Мадрид од 2009 година. За ова време, тој одигра 565 натпревари на сите турнири со клубот и постигна 285 голови, достигнувајќи ја границата од 200 погодоци во шпанското првенство.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Фудбал

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Read more

Чави прифати да се врати во Барселона

Read more

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Read more

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе