АТП ВИМБЛДОН 2022

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

МИА / КАЈГАНА
/ 28.06.2022 / 13:50

Италијанскиот тенисер Матео Беретини поради добиен позитивен тест на коронавирус се повлече од Грен слемот Вимблдон пред натпреварот од првото коло против Чилеанецот Кристиан Гарин.

– Со скршено срце објавувам дека нема да можам да се натпреварувам на Вимблдон поради позитивен тест за ковид. Имав симптоми слични на грип и во изминатите неколку дена бев во самоизолација. Иако симптомите не беа сериозни, наутро направив уште еден тест за да не ги загрозам моите колеги и другите луѓе вклучени во турнирот. Немам зборови да го опишам разочарувањето што го чувствувам. Мојот сон за оваа година е уништен, но ќе се вратам посилен, напиша Беретини.

Италијанецот ги освои турнирите во Штутгарт и Лондон пред стартот на Вимблдон 2022.

Претходно, поради ковид од Грен слемот во Лонодн се повлече и хрватскиот тенисер Марин Чилиќ.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тенис

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Синсинати

Read more

За првпат од 1999 првите три носители на Мастерс загубија во својот прв натпревар

Read more

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Реал ќе ми биде последниот клуб во тренерската кариера

Читај повеќе
  • filter

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Читај повеќе

Мбапе: За нас Златната топка е пред сѐ борбата меѓу Меси и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

По 5 сезони Барди ја напушти Ла Лига - потпиша за Трабзонспор

Читај повеќе

Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Синсинати

Читај повеќе

Перес: Да го донесеме Роналдо? Повторно? Па, тој има 38 години

Читај повеќе

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Читај повеќе

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Читај повеќе