Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Сопственикот на Монца, Силвио Берлускони, на крајот на мај изјави дека по историскиот пласман во Серија А сака да ја освои титулата шампион на Италија и Лигата на шампионите.

Монца од следната сезона ќе игра во елитното италијанско друштво, а Берлускони и неговиот верен соработник Адријано Галијани напорно се подготвуваат за тоа.

Џанлука Ди Марцио пишува дека Берлускони и Галијани решиле да го формираат познатиот аргентински напаѓачки тандем Мауро Икарди - Пауло Дибала. Икарди (29) моментално е во ПСЖ, но таму не сметаат на него. Берлускони наводно стапил во контакт со сопругата и менаџерката на Икарди, Ванда Нара. Во Монца веруваат дека имаат што да го намамат да дојде поранешниот капитен на Интер.

Мета на Монца е и Пауло Дибала (28), чиј договор со Јувентус истече на 30 јуни. Дибала по седум години си замина од торинскиот клуб и сега клубовите не треба да плаќаат отштета за него. Проблемот е неговата плата. Имено, Дибала не сака да потпишува за помалку од седум милиони евра годишно, а ниту еден клуб во моментов не му го нуди тоа.

Ди Марцио затоа пишува дека Дибала е сон за Монца, но дека сè уште постои можност скапата аргентинска ѕвезда да премине во новиот италијански прволигаш. Монца мора да ја зајакне и одбраната. Ди Марцио тврди дека клубот ќе тргне по турскиот дефанзивец Каан Ајхан од Сасуоло и Оскар Мингеза од Барселона.

Клубот наскоро ќе го потврди доаѓањето на играчот од средниот ред на Интер Стефано Сенси, а претходно потпишаа и голманот Алесио Крањо и стоперите Андреа Карбони и Андреа Ранокја.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Фудбал

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Read more

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Read more

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Read more

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе