Берштесгаден - национален парк во кој можете да видите 700 различни видови пеперутки

Паркот Берштесгаден е основан во 1978 година како место каде што ќе се зачуваат растенијата и дивиот свет со цел да останат дел од минатото и традицијата за идните генерации. Овој дел од земјата е прогласен за заштитено природно подрачје уште во 1910 година, што го прави првиот парк од ваков вид во Германија.

Првиот и единствен национален парк на германските Алпи се наоѓа на југот на Германија, веднаш на границата со Австрија. Се наоѓа во општина Берштесгаден, а неговите пејзажи и природни убавини навистина го одземаат здивот. Во националниот парк, посетителите можат да ја искусат вистинската природа и да научат за заштитата на животната средина додека го истражуваат овој недопрен резерват на добро обележани пешачки патеки.

Берштесгаден е парк кој на посетителите им нуди уникатно искуство да се биде во природа. Може да откриваат карпи, да посетуваат длабоки темни шуми и да истражуваат диви реки и водопади. Овде можат да најдат и мирни зелени пасишта, идилични долини, места за семејни излети.

Ова е токму најголемата вредност на Националниот парк Берштесгаден. Овде живеат повеќе од 700 различни видови пеперутки, а може да се најдат и разни дивокози, кози, елени и орли, што е само дел од родниот див свет. Разновидноста на дивиот свет овде е голема, тоа е уникатен мал свет каде природата може сама да се развива.

Посетителите на овој национален парк можат да уживаат во различни активности. Има бројни пешачки патеки, а има и други содржини за туристите кои сакаат адреналин и авантура. Тука има повеќе од 260 километри пешачки или стрмни планински патеки, како и бројни падини и скијачки патеки. Сето ова, особено во комбинација со прекрасните планински колиби, создава навистина совршена дестинација за одмор.

Remote video URL
Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Живот

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Read more

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Read more

Берштесгаден - национален парк во кој можете да видите 700 различни видови пеперутки

Read more

Хороскопски знаци кои лошо прифаќаат критика и веднаш се навредуваат

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе