Беше ѕвезда, сега седи на клупа и заработува милиони

По сезоната во која не одигра ниту еден натпревар и заработи 44,3 милиони долари, Џон Вол ја активираше опцијата за игра во договорот со Хјустон Рокетс и следната сезона ќе заработи 47,3 милиони долари.

Минатата година Вол имаше втора најголема заработка во НБА лигата, помала само од Стеф Кари, а неговиот договор гарантира дека следната сезона ќе биде вториот најплатен играч во лигата. Кари ќе заработува 48 милиони долари.

Рокетс минатата сезона решија да не го користат, туку да развиваат млади играчи наместо скапиот ветеран, и сигурно ќе се обидат да се ослободат од него пред почетокот на следната. Дури и ако не успеат да го направат тоа, Вол нема намера да се откаже од богатството што Рокетс треба да му го платат.

Франшизата од Хјустон ја презеде таа одговорност во 2020 година кога го донесе од Вашингтон Визардс во замена за Расел Вестбрук. Вол, првиот избор на драфтот во 2010 година, одигра само 113 од можни 390 натпревари од 2017 година. Во кариерата има просек од 19,1 поен и 9,1 асистенции по натпревар.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Кошарка

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Read more

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Read more

Бостон славеше над Њујорк, Минесота продолжи со врвната игра

Read more

Едвардс: 100% сум подобар играч од Дончиќ и Шej

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе