Без инциденти заврши првата Парада на гордоста во Сараево

Во Сараево денеска, без никакви инциденти, заврши првата Парада на гордоста, на која присуствуваа над илјада луѓе.

Членот на Организацискиот комитет на првата Парада на гордоста во БиХ Бранко Ќулибрк изјави дека не постои институционална поддршка за правата на ЛГБТИ- лицата.

– Сè уште немаме закон за истополовно партнерство. На транс-луѓето не им е одобрен пристап до здравствена заштита. Овоа парада треба да послужи како пример за заштита на правата на ЛГБТИ лицата од страна на институциите и се надеваме дека тие нема да останат на ова денеска, рече Кулибрк во обраќањето пред учесниците на поворката. Според него, правото на слобода на изразување е едно од човековите права кое на ЛГБТИ-лицата им е ускратено.

Членката на Организациониот комитет Лејла Хуремовиќ, истакна дека денешната Парада на гордоста „нема да го промени светот и дека има многумина кои дури и денес нема да можат да им кажат на своите најблиски кои се тие навистина“, додавајќи дека таквата парада им дава и на луѓето сила дека можни се промени.

– Гордост. Драги луѓе, многу благодарам што сте тука со нас денеска, повеќе од кога било досега, ние, лезбијките, геј, бисексуалците, транс, интерсексуалци не сме веќе невидливи, рече Хуремовиќ.

На  првата Парада на гордоста во БиХ присуствуваа повеќе од илјада луѓе, вклучително и американскиот, британскиот и германскиот амбасадор.

Собирот го обезбедуваа повеќе од илјада полицајци, кои целосно го блокираа центарот на градот, односно трасата по која се движеше поворката.

Фото и видео: Klix.ba

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

Регион

Грција: Можни се локални карантини, нема отворање на границите за други земји

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Борисов: Ќе понудам опција за повлекување, подготвен сум да заминам во секое време

Read more

Зголемен бројот на новозаразени во Грција, рекорден во Албанија

Read more

Вести

  • play_arrow

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Читај повеќе

Грција: Можни се локални карантини, нема отворање на границите за други земји

Читај повеќе

Дебранец физички нападнал полициски службеници

Читај повеќе

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Читај повеќе

Кривична пријава против шест полициски службеници за пречекорување на овластувањата

Читај повеќе

Извлечени добитниците од шестото коло месечни награди преку MojДДВ #МојаНаграда

Читај повеќе

Паднати дрвја од невремето во Скопје, засега нема застои во движењето

Читај повеќе

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Читај повеќе

УХМР: Можно слевање вода во градските средини и локално излевање на помалите реки

Читај повеќе