Без инциденти заврши првата Парада на гордоста во Сараево

Во Сараево денеска, без никакви инциденти, заврши првата Парада на гордоста, на која присуствуваа над илјада луѓе.

Членот на Организацискиот комитет на првата Парада на гордоста во БиХ Бранко Ќулибрк изјави дека не постои институционална поддршка за правата на ЛГБТИ- лицата.

– Сè уште немаме закон за истополовно партнерство. На транс-луѓето не им е одобрен пристап до здравствена заштита. Овоа парада треба да послужи како пример за заштита на правата на ЛГБТИ лицата од страна на институциите и се надеваме дека тие нема да останат на ова денеска, рече Кулибрк во обраќањето пред учесниците на поворката. Според него, правото на слобода на изразување е едно од човековите права кое на ЛГБТИ-лицата им е ускратено.

Членката на Организациониот комитет Лејла Хуремовиќ, истакна дека денешната Парада на гордоста „нема да го промени светот и дека има многумина кои дури и денес нема да можат да им кажат на своите најблиски кои се тие навистина“, додавајќи дека таквата парада им дава и на луѓето сила дека можни се промени.

– Гордост. Драги луѓе, многу благодарам што сте тука со нас денеска, повеќе од кога било досега, ние, лезбијките, геј, бисексуалците, транс, интерсексуалци не сме веќе невидливи, рече Хуремовиќ.

На  првата Парада на гордоста во БиХ присуствуваа повеќе од илјада луѓе, вклучително и американскиот, британскиот и германскиот амбасадор.

Собирот го обезбедуваа повеќе од илјада полицајци, кои целосно го блокираа центарот на градот, односно трасата по која се движеше поворката.

Фото и видео: Klix.ba

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Регион

Нови протести во градовите низ Србија

Read more

Рекордни дневни бројки на заразени на Балканот, најмногу кај нас и во Србија

Read more

Грците се плашат од увезени случаи на COVID-19 од кратки посети во С. Македонија

Read more

Брнабиќ: Најлош ден за Србија, заразени 386, починати 18 лица

Read more

Вести

Нови протести во градовите низ Србија

Читај повеќе

Заев: Со барањето за Албанец премиер ДУИ уценува, под уцена не се разговара

Читај повеќе

Почна уривањето на бетонската база во Охрид

Читај повеќе

Рекордни дневни бројки на заразени на Балканот, најмногу кај нас и во Србија

Читај повеќе

Грците се плашат од увезени случаи на COVID-19 од кратки посети во С. Македонија

Читај повеќе

Заев: Mинималната пензија ќе изнесува 10.700 денари

Читај повеќе

Мицкоски: По победата по 15 јули треба да се засукаат ракавите

Читај повеќе

ДУИ бара Уставен суд да овозможи регистрирање на лица во изолација за гласање и деновите до 15 јули

Читај повеќе

Кои се правилата за влез и транзит низ земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ?

Читај повеќе