УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2022/2023

Без капитенот Ристовски и напаѓачот Етеми против Грузија и Бугарија

Филип Здравески
/ 19.09.2022 / 09:16

Нови проблеми за селекторот Милевски во пресрет на натпреварите од Лигата на нации откако поради повцреда отпаднаа и капитенот Стефан Ристовски и напаѓачот Валон Етеми.

Стефан Ристовски; Фото: ФФМ

Македонската фудбалска репрезентација денеска ги почнува подготовките за двата последни натпревари од групата 3 во Лига Ц од сезоната 2022/2023 во Лигата нации. В петок гостуваме кај Грузија во Тбилиси а во понеделник дома против Бугарија ја спуштаме завесата од оваа сезона.

Поради повреда веќе е познато дека Дарко Чурлинов нема да биде во составот на селекцијата за двете пресметки, но дополнителни проблеми за селекторот на нашата најдобра репрезентација, Благоја Милевски, се новите две откажувања поради повреда.

Капитенот Стефан Ристовски поради повреда на тетивата и напаѓачот Валон Етеми поради повреда на бутниот мускул, исто така нема да можат да се стават на располагање за овие натпревари. Ристовски викендов воопшто не беше во составот на загрепски Динамо на гостувањето кај Локомотива, исто како и Етеми кој не играше за Истанбулспор против Бешикташ. Ристовски не беше дел ниту од јунските натпревари, исто така поради повреда, што значи дека капитенот во оваа сезона на Лигата на нации нема да одигра нити минута - комплетно ќе ја пропушти.

Од ФФМ информираат дека селекторот подоцна во текот на денот ќе соопшти за дополнителен повик во репрезентацијата. 

Македонската репрезентација денеска во 17:30 часот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ го има првиот тренинг од подготовките.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Фудбал

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Read more

10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Read more

Ахмедхоџиќ одби да ја носи капитенската лента со боите на виножитото

Read more

Голем удар за Њукасл: Голманот ќе паузира четири месеци

Read more
 

Спорт

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Читај повеќе

10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Читај повеќе

Ахмедхоџиќ одби да ја носи капитенската лента со боите на виножитото

Читај повеќе

Колку заработи Ѓоковиќ во 2023 година?

Читај повеќе

Голем удар за Њукасл: Голманот ќе паузира четири месеци

Читај повеќе

Kако Арсенал во 97. минута дојде до победа што ја чекаше цели 37 години?

Читај повеќе

Што ќе се случи со фудбалерот кој доби отказ бидејќи ја поддржа Палестина?

Читај повеќе

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Читај повеќе

Тер Штеген ќе го оперира грбот, ќе отсуствува три месеци

Читај повеќе