Без противкандидати: Инфантино реизбран за претседател на ФИФА

Италијанецот од Швајцарија, Џани Инфантино, е реизбран до 2027 година за претседател на ФИФА, функција што ја извршува од 2016 година, без противкандидати и со акламација на 73. конгрес на главното тело на светскиот фудбал одржан денеска во Кигали, главниот град на Руанда.

Инфантино (52), кој беше потврден од делегатите на 211-те земји-членки, би можел да остане на чело на светскиот фудбал до 2031 година, иако статутот на ФИФА предвидува најмногу три четиригодишни мандати, но неговиот прв тригодишен мандат, кој започна во 2016 година, се смета за нецелосен.

„Ве сакам сите“, реагираше шефот на светскиот фудбал на толпата по изборот, пред да го претстави финансискиот извештај во кој ФИФА покажува солидна финансиска рамнотежа, со пораст на приходите од 18% и 45% во текот на циклусот 2019-2022 во споредба со претходните, што ѝ овозможува на ФИФА дополнително да ги зголеми субвенциите за конфедерациите и федерациите.

„Да се биде претседател на ФИФА е неверојатна чест, неверојатна привилегија. Исто така е огромна, огромна одговорност. Навистина сум понизен и трогнат од вашата поддршка. Ви ветувам дека ќе продолжам да ѝ служам на ФИФА, на фудбалот насекаде во светот, на сите 211 членки на ФИФА“, рече новоизбраниот Инфантино.

URL

Главниот проект на Инфантино во следните неколку години ќе биде Светското првенство во 2026 година, чиј домаќини ќе бидат САД, Канада и Мексико, со зголемување од 32 на 48 репрезентации.

Со зголемувањето на фаза по групи од 8 на 12 групи од по 4 репрезентации, Светското првенство ќе скокне од 64 на дури 104 натпревари, што ќенаправи експлозија во приходите од билети и ќе привлече уште повеќе телевизиски куќи.

реклама

Фудбал

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Read more

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Read more

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Read more

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Верстапен славеше во тотално лудило во Австралија, трката беше прекинувана три пати

Читај повеќе

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе