Без трета доза ковид-сертификатите нема да важат подолго од 9 месеци

Европската комисија предложи употребата на сертификатите да се ограничи на 9 месеци од примањето на втората доза, а важноста на документот да не се продолжи доколку не се добие трета доза од вакцината против COVID-19.

Доколку овој предлог го усвои Советот на ЕУ, ќе почне да важи од 10 јануари.

„Сега е возможно да се додаде и бустер доза во сертификатот, а лицето кое ќе добие трета доза ќе се смета за целосно вакцинирано“, вели европскиот комесар за правда Дидие Рејнердс.

На конференцијата за медиуми во Брисел, Рејнердс нагласи дека научните докази покажуваат дека ефикасноста на вакцината опаѓа по 6 месеци од целосната вакцинација.

„Затоа кога станува збор за валидноста на сертификатот, предложуваме уште три месеци за давање на бустер доза. По 9 месеци сертификатите нема да се признаваат доколку не се добие и бустер доза“, вели Рејнердс.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Свет

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Read more

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Read more

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Read more

Масовниот убиец Брејвик испрати писма до преживеаните и нивните семејства

Read more
 

Вести

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе

Заев-Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти

Читај повеќе