Безос го одреди датумот за патување во вселената

Основачот на Amazon, Џеф Безос е подготвен да ги испрати луѓето на патување во вселената.

Компанијата Blue Origin основана од милијардерот Безос одреди датум кога ќе ги испрати првите луѓе во вселената.

Компанијата отвори аукција за првото место во ракетата New Shepard. Според планот, првиот туристички лет во вселената е закажан за 20 јули. Меѓу патниците најверојатно ќе бидат вработените во компанијата, а едно место ќе припадне и на победникот на аукцијата.

Директорката на Blue Origin не потврди дали и Безос ќе биде меѓу патниците, но тоа би можело да се случи.

Blue Origin очекува дека во иднина ќе заработува 200.000 долари од патувања во вселената.

Американскиот бизнисмен Илон Маск исто така планира во текот на оваа есен да го направи првото патување во вселената со SpaceX Dragonship, а капсулата ќе остане во вселената неколку дена.

Remote video URL

Читајте наредно: Приказната за Џеф Безос: Како се стигнува од фирма во гаража до историја?

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе