Бидете позитивни: Негативните мисли влијаат на здравјето

Негативните мисли можат да го зголемат ризикот од заболувања како што се деменција и Алцхајмер, покажа ново истражување.

Упорното, „опсесивно“ размислување за негативни работи влијае и на складирање штетни протеини во мозокот, што се доведува до поврзаност на појава на Алцхајмер, наведуваат авторите на студија направена од Универзитетот во Лондон.

„Депресијата и анксиозноста во средните години се веќе познат фактор, но сега наидовме на одреден шаблон на размислување кој може да биде притаена причина од која луѓето кои се депресивни или анксиозни почесто заболуваат од Алцхајмер или депресија“, вели д-р Натали Марчант.

Таа вели дека хроничните шаблони на негативни мисли во текот на долг временски период го зголемуваат ризикот од деменција, но подвлекува дека пократките периоди на негативни мисли немаат такот ефект.

„Сакаме да ги поттикнеме луѓето да ги намалат обрасците на негативни мисли и со тоа да го намалат ризикот од болести“, вели таа.

Во студијата, во текот на две години, учествувале повеќе од 350 луѓе постари од 55 години и биле анализирани нивното паметење, распон на внимание, говорот и способноста за снаоѓање во простор.

реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Здравје

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Read more

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе