Бијонсе со девет номинации за Греми наградите

Поп-ѕвездата Бијонсе освои намногу – девет номинации за доделувањето на следните Греми награди. Меѓу нив и за песна на годината, како што објавија организаторите.

Британската пејачка Дуа Липа, Тејлор Свифт и раперот Роди Рич имаат по шест номинации на 63-то издание на свеченоста. Добитниците ќе бидат објавени на 31 јануари следната година.

URL

Свифт и Липа се натпреваруваат за најважната награда- Албум на годината, заедно со Пост Мелоун, Колдплеј, Џејкоб Колиер, Блек Пума и Џене Аико.

Бијонсе е присутна во номинациите, главно поради песната „Black Parade“, која ја слави црнечката култура и активизмот, а беше пуштена за време на протестите против системскиот расизам и полициската бруталност против Афроамериканците. „Black Parade“ ќе се натпреварува за песна и за спот на годината, заедно со „Don’t Start Now“ на Дуа Липа.

Remote video URL

Албумот на Тејлор Свифт – „Folklore“ е номиниран за албум на годината, а нејзината „Cardigan“ – за песна на годината.

Во категоријата Најдобар нов изведувач се најдоа раперите Меган Ди Сталион и Доџа Кет, како и Фиби Бриџерс. 

URL
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Музика

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Read more

Лана дел Реј пее за теориите на заговор за авионско запрашување во новата песна

Read more

Почина славниот југословенски басист Ненад Стефановиќ - Јапанац

Read more

The Weeknd ги шокираше фановите со изгледот во новиот спот

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Читај повеќе
  • play_arrow

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Читај повеќе

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Читај повеќе

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Читај повеќе

Скандалот зеде данок: Арми Хамер се повлече од „Shotgun Wedding“

Читај повеќе

Сара Климоска е една од европските Ѕвезди во подем за 2021

Читај повеќе

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Читај повеќе