Бил Гејтс му одржа лекција на Маск за трошењето пари

Вистински филантроп би ги напуштил соништата за Марс за вакцини, вели магнатот на Microsoft.

Коосновачот на Microsoft, Бил Гејтс, верува дека самопрогласената мисија на извршниот директор на SpaceX да го спаси човештвото од изумирање со колонизирање на Марс не е добро искористување на богатството на Илон Маск, кое подобро би било потрошено за цели како масовна вакцинација за да се спасат животите на луѓето на Земјата.

Гејтс рече дека не го смета Маск за вистински филантроп, притоа признавајќи во интервју за BBC објавено во петокот дека некои од неговите напори, како компанијата за електрични возила Tesla, „имаат позитивно влијание“.

„Мислам дека еден ден ќе се приклучи на редот на филантропите користејќи ја својата генијалност“, додаде Гејтс, бидејќи „на крајот на денот“ тој не може да ги потроши сите свои пари на себе, „туку да отиде неколку пати на Марс, што може да чини малку повеќе“.

Гејтс тврдеше дека има повеќе непосредни и итни прашања со кои се соочува човештвото отколку мисија на Марс, како што е масовна вакцинација. „Всушност, прилично е скапо да се оди на Марс“, рече тој во интервјуто. „Можете да купите вакцини против сипаници и да спасите животи за илјада долари по спасен живот. Тоа некако те приземјува, како во – не оди на Марс“.

Двајцата милијардери имаат тензични односи во последниве години и ова не е првпат Гејтс да оди контра креаторот на SpaceX. Во мај, медиумски тврдеа дека фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потрошила милиони во обидот да го блокира Маск да го купи Twitter.

Новиот сопственик на Twitter, пак, го обвини Гејтс за лицемерие. „Извинете, но не можам сериозно да ја сфатам вашата филантропија за климатските промени кога имате огромна непознавање на Tesla“, напиша Маск во протечената приватна порака подоцна потврдена дека е вистинска.

Маск не ја крие својата желба луѓето да го колонизираат Марс, инсистирајќи дека тоа е единствениот начин на кој видот ќе избега од „кризата на масовно истребување“. Во интервју за TED во 2022 година, Маск го претстави својот сон да испрати илјадници ракети Starship на Марс до 2050 година, нарекувајќи ги „модерна Ноева арка“, иако вселенското летало сѐ уште е во својата експериментална фаза.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Вести

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Read more

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Read more

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Read more

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе