Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Најбогатиот човек во светот смета дека пандемијата на коронавирусот за богатиот свет ќе заврши до крајот на 2021 година, но за останатите ќе биде потребно повеќе време за закрепнување.

„Иновациите во дијагностиката, терапиите и вакцините се импресивни. Токму затоа сметам дека во богатиот свет може да ја завршиме пандемијата до крајот на 2021 година, а за остатокот од светот до крајот на 2022 година“, изјави Гејтс, пренесе CNET.

Гејтс го критикуваше американскиот систем на тестирање на коронавирус, како и начинот на кој американскиот претседател Доналд Трамп и неговата администрација се носат со пандемијата. Отворено изјави дека високиот број на случаи со заразени во ССД е резултат на недоволното тестирање и следење на контактите, како и неносењето заштитни маски.

Гејтс верува дека вакцината ќе биде развиена, но поради различни проблеми, вклучително и производството, ќе биде достапна само на побогатите земји.

Remote video URL

 

Тагови
реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Живот

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Read more

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе