Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека повеќе би сакал да плати за вакцини отколку за патување на Марс. Тој мисли дека не е добра идеја да се трошат пари за патување на Црвената планета. Тој зборуваше и зошто е предмет на теории на заговор.

Во изјава за BBC, Гејтс објасни зошто мисли така, односно зошто не троши пари за колонизација на други планети, како што прават мултимилијардерите Илон Маск и Џеф Безос.

„Всушност е многу скапо да се оди на Марс. Можете да купите вакцини против сипаници и да спасите нечиј живот за 1.000 долари“, рече тој.

Со-основачот на Microsoft очекува вештачката интелигенција да го промени човештвото доста драматично. Според него, вештачката интелигенција ќе помогне да се разгледаат медицинските и научните прашања. Дополнително, посочи дека тоа ќе придонесе за зголемување на продуктивноста.

Тој го коментираше и фактот дека бил во центарот на теории на заговор за време на пандемијата на коронавирус.

„Не го очекував тоа (осврнувајќи се на тврдењата дека профитирал од коронавирусот или дека тој е виновникот за коронавирусот). За време на пандемијата, имаше десетици милиони пораки дека сум го предизвикал намерно или дека имам надзор врз луѓето. Точно е дека се занимавам со вакцини, но за да спасам животи“, истакна Гејтс.

Претпоставува дека зад завесата, како што рече, бараат Бабарога – што е преедноставено објаснување. Тој рече дека злонамерноста е многу полесно да се разбере од биологијата.

Тој повторно ги коментираше неговите врски со милијардерот Џефри Епстин кој беше осуден за трговија со деца кои биле сексуално злоставувани.

„Сега сум многу повнимателен отколку тогаш. Ќе бидам повнимателен и можеби повторно ќе згрешам. Јас сум дел од светот и не се обидувам да бидам самотник“, изјави тој.

Тој одговори и на прашањето дали е штедлив во приватниот живот.

„Немам огромен плакар. Не носам накит. Кога ја вадам украсната хартија од подарок, не ја фрлам, ја пакувам и повторно ја користам. Баба ми никогаш во нејзиниот живот не фрлила ни украсна хартија, ни парче лента за украсување подарок“, вели Гејтс.

На прашањето дали ќе најде нова партнерка по разводот од Мелинда, рече: „Се разбира, не сум робот“.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Вести

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Read more

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Read more

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Read more

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе