Бил Гејтс повторно со богатство над 100 милијарди долари

Њујорк, 19 април 2019 (МИА) – Богатството на основачот на компанијата Microsoft, Бил Гејтс надмина 100 милијарди долари. Тоа се случува првпат од 1999 година, пишува Forbes.

– Состојбата на Бил Гејтс оваа недела ја премина границата од 100 милијарди долари. Тоа се случи благодарение на поскапувањето на акциите на Microsoft во пресрет на финансискиот извештај, кој ќе биде објавен на 24 април, се наведува во текстот на Forbes.

Акциите на Microsoft вчера достигнаа максимална вредност од 123,52 долари за акција.

Според рејтингот на милијардерите на Forbes, богатството на Гејтс се проценува на 100,61 милијарди долари. Списанието прецизира дека во април 1999 година, во екот на акциите на технолошките компании, состојбата на милијардерот изнесуваше 100 милијарди долари.

Бил Гејтс останува втор на листата на најбогати луѓе во светот по сопственикот на Amazon, Џеф Безос, кој има 152,95 милијарди долари. 

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Јапонците направија паметна маска за лице

Read more

Свет

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Read more

Американски туристи вратени по слетување во Сардинија

Read more

Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја темелно го спречи продорот на коронавирусот

Read more

Вести

Во ОЈО Скопје Боки 13 поднесува кривични пријави за најмалку 30 лица

Читај повеќе

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Читај повеќе

Димитров: Сè уште нема препорака за затворање на границите со Србија и Косово

Читај повеќе

Американски туристи вратени по слетување во Сардинија

Читај повеќе

Повторно висока бројка на казнети граѓани за неносење маска

Читај повеќе

Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Читај повеќе

САД го стопираат производството на авионот Boeing 747-8

Читај повеќе

Поради COVID-19 во Белград прогласена вонредна ситуација

Читај повеќе

Боки 13 во ОЈО Скопје ќе продолжи со поднесување кривични пријви

Читај повеќе