Бил Гејтс повторно стана најбогат човек во светот

Бил Гејтс повторно е најбогатиот човек во светот, по две години тој за првпат се најде на врвот на листата најбогати луѓе со што го надмина Џеф Безос, пишува Bloomberg.

На Гејтс многу му помогна и одлуката на Пентагон, откриена на 25 октомври, дека договорот со Microsoft е вреден дури 10 милијарди долари. Деталите за договорот не се достапни за јавноста.

Од објавувањето на овој податок, акциите на Microsoft пораснаа за 4 проценти, штo значи дека моменталното богатство на Гејтс изнесува 110 милијарди долари.

Од друга страна, акциите на Amazon се намалија околу 2 проценти од склопувањето на договорот, така што вкупното богатство на Безос моментално изнесува 108,7 милијарди долари.

Најбогатиот човек во Европа, Бернард Арно, е на третото место со 102,7 милијарди долари.

Индексот кој го следи богатството на 500-те најбогати луѓе секој ден се ажурира, откако се пресметува прометот на берзите.

реклама

Свет

Лукашенко: Се закануваат дека ќе нè уништат

Read more

Организаторот на геј секс-оргијата во Брисел вели дека не го познава унгарскиот европратеник

Read more

Сè уште гори најголемиот песочен остров во светот

Read more

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Read more

Вести

Средновековниот и раноосманлискиот период во македонските учебници тема на 11. средба на македонско-бугарската Комисија

Читај повеќе

Со Албанија ќе се заштитува рибниот фонд во Охридското и Преспанското Езеро

Читај повеќе

Лукашенко: Се закануваат дека ќе нè уништат

Читај повеќе

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Читај повеќе

Почувствуван земјотрес во близина на Скопје

Читај повеќе

Бојан Јовановски – Боки 13 отстранет од судница

Читај повеќе

ИЈЗ: За 9,9 отсто намален бројот на нови случаи со COVID-19

Читај повеќе

Скопските градоначалници се здружија во борба против загадувањето

Читај повеќе

Бучковски: Немаме друга мисија, ова мора сега да го решиме

Читај повеќе