Бил Гејтс повторно стана најбогат човек во светот

Бил Гејтс повторно е најбогатиот човек во светот, по две години тој за првпат се најде на врвот на листата најбогати луѓе со што го надмина Џеф Безос, пишува Bloomberg.

На Гејтс многу му помогна и одлуката на Пентагон, откриена на 25 октомври, дека договорот со Microsoft е вреден дури 10 милијарди долари. Деталите за договорот не се достапни за јавноста.

Од објавувањето на овој податок, акциите на Microsoft пораснаа за 4 проценти, штo значи дека моменталното богатство на Гејтс изнесува 110 милијарди долари.

Од друга страна, акциите на Amazon се намалија околу 2 проценти од склопувањето на договорот, така што вкупното богатство на Безос моментално изнесува 108,7 милијарди долари.

Најбогатиот човек во Европа, Бернард Арно, е на третото место со 102,7 милијарди долари.

Индексот кој го следи богатството на 500-те најбогати луѓе секој ден се ажурира, откако се пресметува прометот на берзите.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Свет

Хонгконг предупреди за трет бран на епидемијата

Read more

Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус

Read more

Во Хонгконг се забранува политичка активност за студенти и ученици

Read more

Нови инциденти во Белград: Демонстрантите повторно фрлаа камења и факели врз полицијата

Read more

Вести

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет за сместување на заразени пациенти

Читај повеќе

За гласање пријавени 697 позитивни на COVID-19 и лица во самоизолација

Читај повеќе

На работа не се враќаат родителите чии деца одат во градинка

Читај повеќе
  • play_arrow

Ангелов: Со Апасиев и Петровски дебатираме жестоко, а потоа пиеме кафе

Читај повеќе

Вучиќ: Државата ќе ги заштити мирот и стабилноста од хулиганските напади

Читај повеќе

Хонгконг предупреди за трет бран на епидемијата

Читај повеќе

Се преврте комбе со мигранти кај Струмица

Читај повеќе

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Читај повеќе

Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус

Читај повеќе