Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс, предвидува нова пандемија на планетата. Милијардерот сними поткаст во кој разговараше со Рашида Џонс и Ентони Фаучи за пандемијата на COVID-19 и промените кои ќе ги донесе вирусот во светот.

Во текот на разговорот Џонс го праша Гејтс дали човештвото ќе биде соочено со нова пандемија.

„Да, ќе имаме среќа ако тоа се случи за 20 години“, изјави Гејтс.

Тој нагласи дека постои можност нова пандемија да се појави и за три години. Сепак, вели дека следниот пат човештвото ќе биде подготвено за пандемија.

 Според него, до тогаш ќе се појават алгоритами во склад со кои ќе се воведе карантин, а ќе има и подобрен систем за тестирање на потенцијални носители на инфекции.

„Вториот пат нема да бидеме вака глупави“, заклучи тој.

URL
URL
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Живот

Кој би помислил: Еве што значи бакнежот во чело

Read more

Големо откритие во Кина: Пронајдени илјадници гробници во текот на изградба на метро

Read more

Уникатно патување со воз по рутата на руското царско семејство Романови

Read more

Како децата реагираат кога првпат ќе добијат милениче?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трик што ќе ве одушеви

Читај повеќе

Што е поштетно, долгото седење на работа или дома?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вкусен лава колач со карамела

Читај повеќе

Кој би помислил: Еве што значи бакнежот во чело

Читај повеќе
  • play_arrow

Големо откритие во Кина: Пронајдени илјадници гробници во текот на изградба на метро

Читај повеќе

Зошто е толку популарна нордиската диета?

Читај повеќе

Жената која ја налути јавноста: Уби жирафа и позираше со неа откако ѝ го извади срцето

Читај повеќе

Како да разликувате сексуална привлечност од вистинска љубов?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места за посета во 2021, ако дозволи ковид

Читај повеќе