Бил Гејтс во борба против климатските промени: Донираше 310 милиони долари

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс одлучи да придонесе во борбата против климатските промени. Тој работи на книга која ќе биде придонес во борбата против климатските промени, а неговата фондација одвои 310 милиони долари како дел од помош на милиони мали фарми во светот за да се прилагодат на климатските промени.

Во книгата Гејст ќе ги изнесе неговите идеи за постигнување нулта емисии на гасови со ефект на стаклена градина низ локални, национални и глобални акции. Тој во соопштение наведе дека сака да помогне во изградба на технологија и индустрија со кои би се избегнале најсилните ефекти од климатските промени.

На самитот на ОН минатиот месец Гејтс соопшти дека неговата фондација работи со Светска банка и неколку европски влади за да се обезбедат 790 милиони долари помош на милиони мали фарми во светот со цел да се прилагодат на климатските промени. Неговата фондација за таа цел одвои 310 милиони долари. Книгата на Гејтс треба да биде издадена во јуни, наредната година.

реклама

Живот

Хороскопски знаци кои важат за најголеми штедачи

Read more

Како е да се биде доктор во време на корона-криза?

Read more

Ова се навиките на успешните луѓе

Read more

Русија: Робот поради коронавирусот доби работа во јавна служба

Read more

Магазин

Хороскопски знаци кои важат за најголеми штедачи

Читај повеќе
  • filter

Како е да се биде доктор во време на корона-криза?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајмлапс: Како коронавирусот се прошири низ светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина: Петнаесетгодишник доживеа мозочен удар по цел месец играње видеоигри без престан

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: COVID-19 е јавен непријател број 1

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатната миризба под пазувите на природен начин?

Читај повеќе

Ручек за вистински гурмани: Свински кременадли со кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Читај повеќе

Ова се навиките на успешните луѓе

Читај повеќе