Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Б.С.Б.
/ 15.10.2021 / 08:40

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон е хоспитализиран на одделението за интензивна нега во болница во Калифорнија поради инфекција на уринарниот тракт која се проширила на неговиот крвоток.

„Клинтон прима интравенозна антибиотска терапија. Ќе остане во болница за да се следи неговата состојба“, стои во заедничко соопштение на лекари од Медицинскиот центар УЦ Ирвин и Лиса Бардак, семејната докторка на Клинтон.

Наведено е дека се наоѓа на интензивна нега поради приватност и безбедност, а не затоа што му е навистина потребна. Тој се чувствува добро, разговара со најблиските од семејството и пријателите и шета низ болницата, велат докторите.

„По два дена од лекувањето бројот на неговите бели крвни клетки опаѓа и добро реагира на антибиотици. Се надеваме дека наскоро ќе може да си замине дома“, стои во соопштението.

Клинтон, кој беше во Калифорнија на приватен настан поврзан за неговата фондација, се чувствувал премногу уморно, а во болница бил примен веднаш по тетстирањето.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Свет

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Read more

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Read more

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Read more

Масовниот убиец Брејвик испрати писма до преживеаните и нивните семејства

Read more
 

Вести

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе

Заев-Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти

Читај повеќе