Бил Козби виновен за сексуална злоупотреба на малолетничка

Бил Козби е прогласен одговорен за сексуална злоупотреба на Џуди Хат, поротата пресуди дека тој треба да ѝ плати 500.000 долари.

Станува збор за сексуален напад што се случил во 1975 година, кога Џуди имала 16 година и била гостинка во Playboy вилата. Поротата пресуди дека Козби „намерно предизвикал штетен сексуален контакт“ со Хат, за која знаел дека има помалку од 18 години, а тоа однесување било мотивирано од „неприроден или абнормален сексуален интерес за малолетничка“.

Хат на судењето изјави дека таа и нејзината пријателка го сретнале Козби во парк и дека подоцна актерот ги однел на Playboy имотот. Козби во тоа време имал 37 години и ја принудил на секс без нејзина согласност. Актерот го негираше тоа.

Портпаролот на Козби, Ендру Вајат, ја прогласи пресудата како „победа“ мислејќи притоа на барањето на адвокатата на Хат за отштета од 8 милиони долари.

Адвокатката Глорија Алерд им се заблагодари на поротниците на пресудата, а својата клиентка ја пофали за нејзината храброст и жртвите кои ги поднела за да победи во овој случај.

Хат покрена постапка против Козби пред помалку од еден месец. Одлуката е донесена скоро по една година откако Козби беше пуштен од затвор, отслужувајќи 2 години казна затоа што ја дрогирал и сексуално искористувал Андреа Констанд.

Remote video URL
Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Филм & ТВ

Наскоро на Netflix: Објавен трејлерот за шпанската хорор серија „The Girl in the Mirror“

Read more

Искрен трејлер за легендарниот Goodfellas

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Бред Пит откри кој филм зажалил што го направил

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Наскоро на Netflix: Објавен трејлерот за шпанската хорор серија „The Girl in the Mirror“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за легендарниот Goodfellas

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Бред Пит откри кој филм зажалил што го направил

Читај повеќе
  • filter

Од играчка-плачка: 10-годишниот син на Бен Афлек му го „лупна“ луксузното Lamborghini

Читај повеќе

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Читај повеќе
  • play_arrow

Бред Пит најави крај на кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен нов трејлер за четвртата сезона на „Stranger Things“

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Козби виновен за сексуална злоупотреба на малолетничка

Читај повеќе