Бионички војници кои не чувствуваат болка и умор? Франција даде зелено светло

Бионичките војници досега беа поим од научната фантастика, но наскоро би можело да се појават на боиштата ширум светот.

Поточно, војници кои имаат напредна технологија во себе со која не чувствува болка, имаат натчовечки способности и микрочипови, наскоро би можеле да станат дел од редовните француски воени сили.

Имено, Етичкиот комитет на Министерството за одбрана на Франција даде зелено светло за развој на такви технолошки и биотехнолошки можности.

Францускиот комитет ги прогласи за „клучни при борба“, а во образложението на одлуката тие наведоа и дека инсталирањето микрочипови кај војниците, со што постепено ќе се ослободуваат седативи, ќе ги направи војниците отпорни на болка, стрес и умор.

URL

Микрочиповите би можело да одат чекор подалеку, овозможувајќи им на војниците „да се поврзат“ со системите за наоружување, навигација и можеби и комуникациските системи. Француската војска дури размислува да создаде протетички додатоци кои ќе им овозможат на војниците напредни физички, когнитивни и психолошки способности.

Сепак, тоа не значи дека француските војници ќе станат бесчувствителни роботи и воени машини. Според планот на одборот, и покрај сите подобрувања, војниците треба да ги почитуваат воените и хуманитарните правила.

Француската министерка за одбрана, Флоренс Парли, посочи дека не очекува бионичките војници да станат француска реалност во блиска иднина, но додаде дека е потребно да се создадат предуслови за употреба на таквата технологија и биотехнологија во француската армија.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Чек дис аут

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Read more

Зошто аеродромите се градат покрај вода?

Read more

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе