Биопластика од манго и морски алги

Во потрага по одржливи алтернативни од пластика, 23-годишниот стажист од Институтот за биолошка хемија на Academia Sinica во Тајван пронајде нов биоразградлив материјал.

Денксибел Монтиола направи биопластика користејќи биополимери познати под називот пектин и карагенан кои потекнуваат од алги и кора од манго.

Причината поради која тој ги користи кората од манго и морската трева е затоа што ги има во изобилие.

Оваа биопластика е разградлива во вода, потполно ќе се растопи и нема да се разгради во ситни пластични честички, така што вашиот следен оброк нема да биде пластика.

„Не само што можеме да направиме биопластика од неа, туку и можеме да направиме ткиво кое ја штити изгорената површина на нашата кожа и го прекинува локалното крварење“, објаснува Монтинола.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Чек дис аут

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Read more

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Read more

Светот пред 250 милиони години

Read more

Магазин

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Читај повеќе
  • play_arrow

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе