Битка за Косово 1389: Илјадници мртви, победник - нема

Првата пречка на патот на отоманската инвазија на Европа била Косовската битка од 1389 година помеѓу балканската армија предводена од Србија и отоманските трупи на султанот Мурад I.

Оваа битка е толку епска што заслужува многу поголемо место во историјата. Водачите на двете армии биле убиени, а братски еден крај друг против неканетиот гостин се бореле Срби, Хрвати, Албанци, Босанци и други.

Одбраната на Балканот ја предводел српскиот принц Лазар Хребељановиќ, босанскиот крал Твртко I испратил своја војска, хрватскиот бан Иван Палижна исто така имал своја војска, како и албанските аристократи Димитер Јонима, Теодор Музака и Андреа Гропа. Историските податоци велат дека и други балкански народи учествувале во српската војска, а помош стигнала дури и од Унгарија.

Битката се одвивала на 15 јуни на Косовско Поле, околу 5 километри северозападно од Приштина.

Она што е интересно за оваа битка е тоа што не се знае кој победил од проста причина што двете војски толку многу се испотепале, што буквално двете си заминале како поразени. Отоманската војска била побројна, од 30 до 40 илјадна, додека балканската војска броела најмногу 25 илјади.

Прво српскиот витез Милош Обилиќ го убил султанот Мурад I за веднаш потоа да биде убиен од неговото обезбедување. На бојното поле загинал и српскиот принц Лазар Хребељановиќ.

Remote video URL
Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Чек дис аут

Само во Германија: Велосипедистите добија мост со подно греење

Read more

Олимписка носталгија: Реликвиите од ЗОИ Сараево 1984

Read more

Може ли да ја победите најсилната жена во светот?

Read more

Десет теории за универзумот што ќе ве држат будни ноќе

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе