Биткоинот има проблем со потрошувачката на струја – решение нема

Биткоинот во моментов вреди околу 58.000 американски долари и затоа не е изненадување што е апсолутен хит кај инвеститорите. Но, она што е помалку познато е потрошувачката на електрична енергија во моментите кога се „ракува“ со криптовалутата, односно влијанието врз климата што ја создава на глобално ниво.

Според научното списание Nature Climate Change што еднаш месечно го објавува Nature Publishing Group, рударењето биткоин само по себе може да биде одговорно за два степени повисоки температури на Земјата. Сето ова за околу 14 години. Или, поточно, би требало да се манифестира до тој степен за две години. Па, како е можно тоа?

Дневно се троши „струја“ во вредност од 25,2 милиони американски долари само за да се процесираат трансакциите со биткоин. Овие податоци ги откри Trading Platforms и даде увид во тоа што се случува „зад сцената“.

Конечната бројка беше лесно пресметана. Имено, за 30 дена, до 17 јануари годинава, во просек се вршеа 328.418 трансакции на дневна основа, а потрошувачката на енергија по една трансакција со биткоин во просек беше 612 kWh, или 76,74 долари. Така, кога ова ќе се помножи со 30, се добива конечната бројка.

Ова не е единствената импресивна бројка што беше пресметана. Од октомври 2015 година, потрошувачката на енергија при извршување на трансакции со биткоин е зголемена помеѓу 7.717,85 проценти и 10.201,1 проценти, што се чини нереално. Но, кога сметате дека биткоинот работи на принципот на „извлекување максимум од компјутерските системи“, јасно е дека таквото оптоварување има своја цена „на други страни“.

Исто така, ако ја споредиме таа потрошувачка со потрошувачката на цели земји, ќе дојдеме до заклучок дека трансакциите со биткоин трошат 1,72 проценти од електрична енергија што годишно ја троши Кина, а најнаселената земја во светот троши далеку најмногу електрична енергија. Станува збор за 6.510 TWh додека трансакциите со биткоин трошат 112 TWh годишно.

Доколку ситуацијата не се промени и подобри, биткоинот може да значи богатство за оние кои се занимаваат со тоа, но и катастрофа за Земјата. Како и сите ние што живееме тука...

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Вести

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Read more

Поздрав од Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Читај повеќе

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Читај повеќе

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Читај повеќе

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Читај повеќе
  • filter

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Читај повеќе

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од Марс

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

The Witcher 3 next-gen доаѓа во втората половина на 2021 година

Читај повеќе