Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Биткоинот денеска достигна рекордно ниво во последните шест месеци и се приближи до највисоката вредност во историјата, што ја достигна во април.

Најголемата криптовалута во светот се зголеми за речиси четири проценти до 59,465 американски долари во времето на ова пишување.

Тоа е највисоката вредност на биткоинот од средината на април, кога беше на рекордни 64.895 долари.

Американската комисија за хартии од вредност (SEC) е подготвена да дозволи првиот американски биткоин пасивен трговски фонд (ETF) да започне со тргување следната недела, објави Bloomberg во четвртокот.

Бен Казелин, шеф за истражување и стратегија на азиската берза за крипто-валути AAX, рече дека скокот на биткоинот над 59.000 долари не бил произволен и бил акумулиран од долгорочни инвеститори веќе некое време.

„Се очекува да се постигне значителен напредок околу американскиот биткоин ETF во четвртиот квартал“, рече тој.

Настаните во петокот, исто така, беа поттикнати од твит од канцеларијата за образование за инвеститори на SEC, рече тој.

„Пред да инвестирате во фонд кој има фјучерс договори за биткоин, внимателно проучете ги потенцијалните ризици и придобивки“, се вели во соопштението на SEC.

Инвеститорите во криптовалути чекаа вести за одобрување на првиот биткоин ETF во земјата, а некои веруваат дека овој потег може да го забрза неговото усвојување и тргување.

Неколку менаџери на фондови, вклучувајќи ги и VanEck Bitcoin Trust, ProShares, Invesco, Valkyrie и Galaxy Digital Funds, се регистрираа за лансирање биткоин ETF во САД. ETF за криптовалути беа лансирани оваа година во Канада и Европа.

Претседателот на SEC, Гери Генслер, изјави претходно дека пазарот за криптовалути вклучува многу валути кои можат да бидат нерегистрирани хартии од вредност и ги остава цените отворени за манипулација, оставајќи милиони инвеститори ранливи на ризици.

Во извештајот на Bloomberg се вели дека предлозите на ProShares и Invesco се базирани на фјучерс договори и биле поднесени според правилата на заемните фондови, за кои Генслер рече дека обезбедуваат „значителна заштита на инвеститорите“.

SEC не одговори веднаш на барањето за коментар за извештајот на Bloomberg.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Бизнис

Ценовен шок во Британија - продавачите на горива ги „пумпаат“ цените

Read more

ССК: Наместо да се одредуваат високи цени за кесата, да се врши селекција и рециклирање

Read more

Телеком воведува тарифи со неограничен интернет за прв пат на пазарот

Read more

НЛБ Банка со промотивна кампања за потрошувачките кредити до крајот на годината

Read more
 

Вести

Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

Читај повеќе

Казни за 179 пијани возачи на територијата на цела држава

Читај повеќе

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Читај повеќе

Стојановиќ: Пуштањето на ТЕЦ Неготино ќе ја чини државата помалку отколку увоз на електрична енергија

Читај повеќе

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство

Читај повеќе

Индиската армијата по грешка убила цивили

Читај повеќе

Утринска магла, а потоа облачно со повремен дожд и ветер

Читај повеќе

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 355 новозаразени и 9 починати

Читај повеќе