НБА 2022/2023

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Кошаркарите на Далас Маверикс го победија Феникс Санс со 99:95 како гости и покрај тоа што го загубија Лука Дончиќ поради повреда, кој го исчаши зглобот на почетокот на натпреварот.

Словенечкиот кошаркар малку бизарно се повреди откако при обидот да дрибла нагази противнички играч и си го свитка зглобот. Дончиќ потоа со куцаше замина во соблекувалната на почетокот на првата четвртина и не се врати. Натпреварот го зварши без поени, без асистенции и со 1 скок, а на паркетот мина вкупно 3 минути и 21 секунда.

URL

Спенсер Динвиди постигна рекордни за сезоната 36 поени и го предводеше Далас до победата, додека Дориан Фини-Смит додаде 18 поени и 12 скока.

Кем Џонсон и Крис Пол ги предводеа Санс со по 22 поена, а Деандре Ајтон постигна дабл-дабл учинок со 19 поени со 20 скокови.

Remote video URL

Најинтересно беше во „ТиДи Гарден“ арената во Бостон каде Селтикс играа против Њујорк Никс, а гостите победија со 120:117 по продолжение.

Џулиус Рендл постигна 37 поени со 9 скока и ги погоди клучните слободни фрлања кои ја обезбедија победата на Никс. Џејлен Брунсон додаде 29 поени со 7 асистенции, а Имануел Куикли го заврши натпреварот со 17 поени и 5 скока.

Џејсон Тејтум, пак, постигна 35 поени со 14 скокови. Џејлен Браун додаде 22 поена, но тоа не беше доволно за Селтикс да го избегнат третиот последователен пораз.

Remote video URL

Резултати:

Бостон Селтикс - Њујорк Никс 117:120 (прод.)
Бруклин Нетс - Детроит Пистонс 122:130
Шарлот Хорнетс - Чикаго Булс 111:96
Хјустон Рокитс - Кливленд Кавалирс 95:113
Феникс Санс - Далас Маверикс 95:99
Лос Анџелес Клиперс - Сан Антонио Спарс 138:100

Табела:

Standings provided by Sofascore
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Кошарка

Историски НБА натпревар за Адетокунбо

Read more

Перкинс: Клиперс ќе стигне до финалето на НБА

Read more

Нов пораз за Лејкерс, Далас победи без Дончиќ, Ирвинг и Хардавеј

Read more

Денвер продолжи да губи, Јокиќ исмеан поради очајно билдање статистика

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе