Бизарни американски закони: Забрането одење наназад, лажни мустаќи во црква...

На Instagram профилот Travelogues објавено е интересно видео кое ги издвојува 12-те најбизарни закони во Соединетите Американски Држави, а на листата се наоѓаат прилично чудни работи - од одење наназад, слонови и паркинзи, хипнотизирани луѓе до лажни мустаќи.

„Секоја сојузна држава во САД има некој чуден закон, а листата на бизарности е долга. Ова е само една од листите“, наведуваат тие во описот на видеото кое ги издвојува 12-те најбизарни.

Прв на листата е наведен закон од Алабама, каде што е забрането да се носат лажни мустаќи во црква бидејќи би можело да насмеат некого. Следува Ајова, каде пијанист со една рака мора да настапи бесплатно, а потоа Невада, каде маж со мустаќи не смее да бакнува жени.

На четврто место е Тексас, каде законот забранува пукање во бик од вториот кат на хотел, а потоа следува Калифорнија каде е забрането да се јаде портокал додека се бањате во када.

Списокот на бизарни закони за кади не завршува тука: во Јужна Каролина е исклучиво забрането да се чуваат коњи во кади.

Во Ајдахо, маж не смее да ѝ даде на девојка кутија бонбони тешка повеќе од 22,5 килограми, а законот во округот Мохаве, Аризона наведува дека секој што ќе биде фатен како краде сапун мора да се мие без прекин додека не се потроши сапунот.

Градот Девон во Конектикат забранува одење наназад по зајдисонце, а ако врзете слон за паркинг метар во Флорида - треба да платите иста цена за тоа како што би платиле за автомобил.

Во Илиноис е нелегално да се донесе француска пудлица во опера, додека во Оклахома е нелегално да се стави хипнотизирана личност во излог.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Чек дис аут

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Read more

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Read more

Некој меѓу нас не е наш...

Read more

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе