Бизарно видео: Како всушност изгледа кога ги триете очите?

Ако некогаш сте се запрашале што се случува кога ги триете очите, една личност сето тоа го откри со магнетна резонанца.

Видео кое се појави на YouTube и Reddit покажува што точно се случува кога ги триеме очите, навика што на некои луѓе многу им се допаѓа.

„Вака изгледа триењето очи преку магнетна резонанца“, се објаснува во објавата. Клипот започнува со лице кое ги трие очите, пред да се префрли на скенирање со магнетна резонанца, покажувајќи го очното јаболко како трепка напред-назад.

Друга магнетна резонанца ги покажува двете очни јаболка како се движат во нивните лежишта додека лицето ги трие очите. И луѓето се прилично маѓепсани од видеото, бидејќи објавата привлече стотици коментари од други корисници.

Едно лице напиша: „Во основа е масирање на задниот дел од очните дупки со очните јаболка, вреди“.

Други рекоа дека тоа ги обесхрабрило повторно да ги тријат очите, признавајќи дека биле малку згрозени од клипот.

Remote video URL
Зошто е тоа лошо?

Во меѓувреме, едно лице рече: „Зборував со мојот офталмолог и ми препорача никогаш да не го триете окото. Едноставно не го допирајте. Очигледно притисокот може да го оштети окото“.

Според Healthline, треба да избегнувате триење на очите бидејќи може да ги оштетите ако ги триете премногу силно или премногу често.

Премногу силно или премногу често триење може да ја оштети леќата на окото или рожницата.

Ова може да резултира со оштетување на видот или инфекција која бара медицинска помош. Веднаш треба да се јавите кај вашиот лекар ако почувствувате: болка во очите, чувствителност на светлина, намален вид, заматен вид, црвенило или воспаление, главоболка, гадење и замор.

Триењето на очите е исто така поврзано со состојба наречена кератоконус, која се јавува кога вашата рожница постепено се испакнува нанадвор во форма на конус. Ова може да доведе до заматен вид и може да предизвика чувствителност на светлина, потреба од често менување на рецептите и ненадејно заматување на видот. Според Healthline, треба да избегнувате триење на очите бидејќи може да ги оштетите ако триете премногу силно или премногу често.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Здравје

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Read more

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Read more

Како кивито делува во борбата со запек?

Read more

Пет јасни знаци дека мора итно да почнете со слабеење бидејќи ви е загрозено здравјето

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе