Бјаџи: Роси и јас бевме двајца идиоти

Макс Бјаџи, трикратниот светски вицешампион во Мото ГП шампионатот, проговори за односот и ривалството со неговиот сонародник Валентино Роси.

Италијанецот смета дека имале добри односи, но дека другите ги расипале.

„Јас и Роси бевме двајца идиоти. Во еден период на почетокот на векот целото внимание беше насочено кон нас двајцата. Се правеше некакво ривалство, кое го следеа приказни дека не се поднесуваме. Во суштина бевме играчки во рацете на новинарите, кои создадоа лоша крв меѓу нас“, изјави Бјаџи.

Макс особено се сеќава на победата против Роси на Донингтон во 2003 година, кога го престигна на самиот влез во целта.

„Валетино мислеше дека е готово. Трката е завршена само кога знамето е спуштено. Тој се опушти, јас го искористив тоа и победив“.

Бјаџи ја заврши својата кариера во Мото ГП во 2005 година, а подоцна освои две титули во Супербајк шампионатот во 2010 и 2012 година.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Останати спортови

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Read more

Миленкоски: Одбојкарите се подготвени за стартот на Европската златна лига

Read more

ОФМ ги отвора вратите: Бесплатен влез за мечевите на Македонија во Европската лига

Read more

Фјури откачи бидејќи никој не сака да се бори со него

Read more
 

Спорт

Официјално: Почетино е новиот менаџер на Челси

Читај повеќе

Во Англија не го сакаат, но: Калчо гигантите се тепаат за Мегваер

Читај повеќе

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Читај повеќе

Пиоли: Милан мора да се засили за да биде конкурентен

Читај повеќе

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе