„Black Panther“ очекува да добие многу, многу Оскари

Додека Академијата се обидува да одлучи што ќе прави со новата категорија за Оскар за Популарен филм, Marvel и „Black Panther“ се во подготовки за добивање на многу номинации и Оскари на претстојната церемонија која треба да се одржи на почетокот на наредната година.

„Black Panther“ често се споменува како причината поради која Академијата ја одобри новата категорија за Оскар за Популарен филм, поради културолошкото влијание и интересот кој го предизвика кај публиката.

Но, бидејќи таа Оскар статуетка нема да биде доделена оваа година, Marvel и екипата која работеше на „Black Panther“ е подготвена да се натпреварува во еден куп категории на претстојното доделување на наградите од Академијата. Тие испратија цела листа од категории каде очекуваат да биде впишано името на нивниот филмот помеѓу номинираните.

Нема сомнеж дека „Black Panther“ е главен конкурент за Оскарот за Најдобра костимографија, но Marvel бара тој да биде вклучен и во номинациите за Најдобар филм, Најдобар режисер (Рајан Куглер), Најдобра машка главна улога (Чедвик Босман), Најдобра машка споредна улога (Мајкл Б. Џордан, Мартин Фриман, Даниел Калуја, Енди Серкис), Најдобра женска главна улога (Лупита Нјонго, Данаи Гурира, Летиша Рајт, Анџела Басет), Најдобра кинематографија (Рејчел Морисон) и Најдобра музичка нумера („All the Stars“ – Кендрик Ламар и SZA).

Листата е долга и опфаќа скоро половина од категориите во главната вечер, но важно е дека Marvel дава до знаење дека нема да дозволи жирито да заборави на „Black Panther“, иако филмот ќе биде стар скоро цела година во моментот на одржување на церемонијата за доделување на Оскари.

реклама

Мурињо го одржа зборот: Се сликаше со македонскиот новинар

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Цицлест четврток

Read more

Филм & ТВ

„Синеплекс“ повторно ги отвора киносалите

Read more

Втор трејлер за анимираната авантура „Over The Moon“

Read more

Netflix го објави официјалниот трејлер за хорор-серијата „The Haunting of Bly Manor“

Read more

Топ 20 ликови на вонземјани на сите времиња

Read more

Сцена

„Синеплекс“ повторно ги отвора киносалите

Читај повеќе
  • play_arrow

Втор трејлер за анимираната авантура „Over The Moon“

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави официјалниот трејлер за хорор-серијата „The Haunting of Bly Manor“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 ликови на вонземјани на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако ја сакавте „Vikings“, ќе ја обожавате историската сага „The Barbarians“

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави морничавиот трејлер за филмот „Cadaver“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нови авантури на праисториското семејство во трејлерот за „The Croods: A New Age“

Читај повеќе

Што ќе гледаме вечерва на Синедејс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седумгодишната Лена напиша искрена критика за „Стела“

Читај повеќе