„Black Panther“ очекува да добие многу, многу Оскари

Додека Академијата се обидува да одлучи што ќе прави со новата категорија за Оскар за Популарен филм, Marvel и „Black Panther“ се во подготовки за добивање на многу номинации и Оскари на претстојната церемонија која треба да се одржи на почетокот на наредната година.

„Black Panther“ често се споменува како причината поради која Академијата ја одобри новата категорија за Оскар за Популарен филм, поради културолошкото влијание и интересот кој го предизвика кај публиката.

Но, бидејќи таа Оскар статуетка нема да биде доделена оваа година, Marvel и екипата која работеше на „Black Panther“ е подготвена да се натпреварува во еден куп категории на претстојното доделување на наградите од Академијата. Тие испратија цела листа од категории каде очекуваат да биде впишано името на нивниот филмот помеѓу номинираните.

Нема сомнеж дека „Black Panther“ е главен конкурент за Оскарот за Најдобра костимографија, но Marvel бара тој да биде вклучен и во номинациите за Најдобар филм, Најдобар режисер (Рајан Куглер), Најдобра машка главна улога (Чедвик Босман), Најдобра машка споредна улога (Мајкл Б. Џордан, Мартин Фриман, Даниел Калуја, Енди Серкис), Најдобра женска главна улога (Лупита Нјонго, Данаи Гурира, Летиша Рајт, Анџела Басет), Најдобра кинематографија (Рејчел Морисон) и Најдобра музичка нумера („All the Stars“ – Кендрик Ламар и SZA).

Листата е долга и опфаќа скоро половина од категориите во главната вечер, но важно е дека Marvel дава до знаење дека нема да дозволи жирито да заборави на „Black Panther“, иако филмот ќе биде стар скоро цела година во моментот на одржување на церемонијата за доделување на Оскари.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Филм & ТВ

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Read more

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Read more

„Good Morning, Verônica“ - нова крими драма на Netflix за изопачен сериски убиец

Read more

Почнува 19. Синедејс – Цело Скопје ќе биде кино на отворено

Read more

Сцена

  • play_arrow

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Читај повеќе

Колкупати „Metallica“ гостувала во секоја земја?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Good Morning, Verônica“ - нова крими драма на Netflix за изопачен сериски убиец

Читај повеќе

Почнува 19. Синедејс – Цело Скопје ќе биде кино на отворено

Читај повеќе

Мадона режира биографски филм за нејзиниот живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix направи документарец за „финиот убиец“ кој ја потресе Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

„Emily in Paris“ – нова Netflix серија од креаторите на „Sex and the City“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмови каде светот навистина се уништува

Читај повеќе