Благ пад на производството на пластика поради пандемијата

Само по третпат од почетокот на индустриската ера (Втора светска војна), годишното производство на пластика опадна за 0,3 проценти во 2020 година, поради светската здравствена криза, објави Европската асоцијација на производители на пластика (PlasticsEurope).

Во Европа, каде минатата година 55 милиони тони пластика излегоа од фабриките, има пад од 5,1%, а малку е поизразен во Франција, каде производството се намали за 11 проценти во 2020 година, соопшти здружението.

Автомобилската индустрија, која беше принудена да го прекине производството поради пандемијата, е најпогодениот индустриски сектор и бележи најголем пад на потрошувачката на пластика, од 18,% во Европа.

„Со произведени 367 милиони тони пластика во 2020 година во споредба со 368 милиони произведени во 2019 година, ова е трет глобален пад од повоениот период, по оној од 1973 година, во времето на првиот нафтен шок и падот на производството во 2008 година за време на глобалната финансиска криза “, изјави извршниот директор на PlasticsEurope, Ерик Квенет, за AFP.

Во Кина раст од 1 процент

Сепак, во Кина, и покрај пандемијата, производството продолжи да се зголемува, па така минатата година има раст од еден процент, според здружението.

Кина, која произведе четвртина од светската пластика во 2010 година, сега обезбедува само една третина по двојно зголемување на производството од 64 милиони тони во 2010 година на 117 милиони тони минатата година.

Европа (27 земји-членки на ЕУ, заедно со Велика Британија, Норвешка и Швајцарија) произведе 21 процент пластика или 56 милиони тони во 2010 година, а денес произведува 15 проценти или околу 55 милиони тони.

Иако, во однос на квантитетот, Северна Америка го зголеми производството во последните десет години - 70 милиони тони во 2020 година од 53 милиони тони во 2010 година - благодарение на новите полимерни единици чија конкурентност се базира на експлоатација на гас од шкрилци, континентот на кој сè уште успева да одржува стабилно место на скалата на производители со 19 проценти од светското производство во 2020 година во споредба со 20 проценти пред 10 години.

Тагови
реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе