Близнаци од различни татковци – колкава е веројатноста за овој феномен?

Зачнувањето на две бебиња од различни татковци, феномен познат како Heteropaternal superfecundation, е реткост, но сепак може да се случи.

Мајкл Керол, експерт за репродуктивно здравје од универзитетот Манчестер Метрополитен и татко на двајца идентични близнаци, објаснува како е тоа можно и колкава е веројатноста да се случи овој феномен.

Феномен кај луѓето, не и кај животните

Тој почнува со објаснувањето дека оваа појава е феномен кај луѓето, но не е толку ретка кај мачките, кучињата и кравите.

„Женките имаат по неколку парења со различни партнери и тоа ги зголемува шансите нивните зрели јајце-клетки да бидат оплодени од спермата на различни мажјаци, што им ги зголемува шансите за побројно потомство“, објаснува тој.

Но, луѓето не се толку добри во размножување, а исто така развиле поинакви методи на наоѓање и задржување на партнер.

Како се случува оплодувањето?

Жената може да има две зрели јајце-клетки во еден циклус. Тоа може да се случи одеднаш или последователно.

Имајќи предвид дека по ејакулација при незаштитен секс, спермата може да преживее во репродуктивниот тракт на жената неколку дена, ако жената имала незаштитен секс со двајца различни мажи во истиот временски период, и двете јајце-клетки може да бидат оплодени од сперматозоиди од двајцата мажи.

Која е веројатноста?

Досега се направени две истражувања за овој феномен во почетокот на 90-тите.

Едното покажало дека во еден од 400 парови двојајчани близнаци, децата се од двајца различни татковци.

Во второто истражување, бројката е проценета на 1 од 13.000 случаи во кои било побарана проверка на татковството.

Научниците велат дека ваквите случаи најчесто се откриваат и се евидентираат кога ќе биде побарано да се направи тест за татковство, па не може со сигурност да се каже колкав е точниот број на близнаци од различни татковци.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Живот

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Read more

Како да ги намалите сметките за струја?

Read more

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Read more

Како да се избегнат штетните ефекти од користењето на клима-уред?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе