Близнаци родени од ембриони замрзнати пред 30 години

Во американската држава Тенеси, САД се родија близнаци од ембриони замрзнати пред повеќе од 30 години, пренесе BBC.

Се верува дека ова е нов рекорд за најдолго замрзнати ембриони, со успешен трансфер што резултирал со живородени деца.

Ембрионите биле замрзнати на -128 степени Целзиусови со течен азот на 22 април 1992 година.

Рејчел Риџвеј, мајка на четири деца од Орегон, на 31 октомври ги донесе на свет близнаците Лидија Ен и Тимоти Роналд Риџвеј. Според Националниот центар за донација на ембриони, приватна верска организација која досега има помогнато да се родат 1.200 деца од донирани ембриони, вели дека ова е нов рекорд.

Претходна рекордерка е Моли Гибсон, родена во 2020 година од ембрион замрзнат пред 27 години.

„Одлуката за посвојување на овие ембриони треба да ги смири пациентите кои се во дилема дали некој сака донирани ембриони создадени пред 5, 10, 20 години. Одговорот е да!“, вели д-р Џон Дејвид Гордон, кој го изврши трансферот.

Ембрионите биле од анонимен брачен пар, кој потоа ги донирал за да може наместо нив да ги користи друг пар без деца. На посвојување ембрионите биле дадени во 2007 година. Од Центарот за донација се надеваат дека оваа убава вест ќе ги охрабри и другите да посвојат ембриони.

Семејството Риџвеј има четири деца на возраст од една до 8 години.

реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Живот

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Read more

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Read more

Дали ќелавоста е наследна?

Read more

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Read more
 

Магазин

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе