Блокиран планот на Бајден за задолжителни вакцини или тестирања

Врховниот суд на САД го блокираше планот на претседателот Џо Бајден за задолжителни вакцини или редовни тестирања за вработените во големите компании, но дозволува неговата администрација да наметне посебни услови за здравствените установи финансирани од федералните власти.

Судот пресуди откако ги сослуша аргументите во правната битка за привремените наредби издадени од две федерални агенции во ноември за зголемување на вакцинирањето на работните места во големите компании во кои се вклучени 80 милиони американски работници и федералните здравствени установи.

Судот беше поделен

Судот, кој има конзервативно мнозинство, беше поделен и во двата случаи. Во првиот случај, шест судии гласаа за блокирање на наредбите за задолжителни вакцини или тестирање на работното место, а во вториот случај, пет судии ја поддржаа заложбата за здравствените работници, додека четворица беа против.

На либералното мнозинство во вториот случај му се придружија двајцата конзервативни судии, Џон Робертс и Брет Кавано. Обврската опфаќа 10,3 милиони работници во 76.000 федерални здравствени установи.

Претседателот Бајден во септември ги претстави регулативите за зголемување на стапките на вакцинација за возрасни како начин за борба против пандемијата, која уби повеќе од 845.000 Американци и ја оптовари економијата.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Свет

Поради високите сметки, Австрија на сите им дава по 150 евра, а на најзагрозените 300

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Се урна мост во Питсбург, автобус остана да виси

Read more

Пандемијата ги смени навиките на користење дрога – повеќе се пуши марихуана

Read more
 

Вести

Поради високите сметки, Австрија на сите им дава по 150 евра, а на најзагрозените 300

Читај повеќе

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари

Читај повеќе

Нови 1.908 случаи со ковид, 22 починати и 1.129 оздравени пациенти

Читај повеќе

Може ли Европа без рускиот гас? Ова се можните сценарија

Читај повеќе

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Читај повеќе

Се урна мост во Питсбург, автобус остана да виси

Читај повеќе

Одложено судењето за „Плацови на Водно“

Читај повеќе

ССМ го формираше главниот штрајкувачки одбор

Читај повеќе

Пандемијата ги смени навиките на користење дрога – повеќе се пуши марихуана

Читај повеќе